Najpoznatije ljekovite biljke i njihova svojstva

Hrvatska, sa svojom raznolikom klimom i bogatom florom, dom je mnogim ljekovitim biljkama koje se stoljećima koriste u narodnoj medicini. U ovom blog postu istražit ćemo najpoznatije ljekovite biljke u Hrvatskoj i njihova ljekovita svojstva.

Kamilica (Matricaria chamomilla)

Kamilica je jedna od najpoznatijih ljekovitih biljaka u Hrvatskoj. Raste samoniklo uz putove, nasipe i oranice. Za liječenje se koristi cvijet kamilice, najčešće u obliku čaja. Tradicionalno se koristi kao protuupalno sredstvo kod bolesti probavnog trakta te kao spazmolitik za liječenje grčeva. Za protuupalno djelovanje zaslužni su sastojci poput kamazulena i bisabolola.

Ovo su razlozi zašto čaj od kamilice trebamo piti svaki dan:

  • Ublažava nesanicu
  • Smanjuje grčenje mišića
  • Poboljšava probavu
  • Povećava emocionalno zdravlje
  • Jača imunitet
  • Liječi kožna oboljenja

krenizdravo.dnevnik.hr

Bijeli sljez (Althaea officinalis)

Bijeli sljez je trajna biljka koja raste u Hrvatskoj, kako samoniklo tako i kultivirana. Koriste se korijen, list i cvijet bijelog sljeza. Sadrži polisaharide koji pomažu u smirivanju kašlja. Tradicionalno se koristi kod infekcija grla te blagih probavnih tegoba. Najčešće se pripremaju macerati i sirupi od bijelog sljeza.

Ova višegodišnja biljka prepoznatljiva je po svojim nježnim, svijetloružičastim cvjetovima i baršunastim listovima. Najčešće raste na vlažnim livadama, uz rijeke i jezera, a koristi se zbog svojih sluznih spojeva koji imaju umirujuće djelovanje na sluznicu.

Glavna ljekovita svojstva sljeza proizlaze iz visokog sadržaja sluzi, koja oblaže i štiti sluznicu dišnog i probavnog sustava. Zbog toga se često koristi kod suhog i nadražajnog kašlja, upale grla, bronhitisa i prehlada. Također pomaže kod probavnih tegoba poput gastritisa, čira na želucu i iritacija crijeva.

Osim unutarnje primjene, sljez se koristi i za njegu kože – oblozi od sljeza mogu ublažiti upale, iritacije i ekceme. Čaj od sljeza preporučuje se kod upala mjehura i mokraćnih puteva jer djeluje blago diuretično i protuupalno.

krenizdravo.dnevnik.hr

Stolisnik (Achillea millefolium)

Stolisnik, poznat i kao hajdučka trava, vrlo je rasprostranjena biljka u Hrvatskoj. Raste na livadama i poljima do 1700 metara nadmorske visine. Smiruje nervozu želuca i crijeva, povoljno djeluje na rad žučnog mjehura, jetre i slezene te je cijenjen kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja. Ulje stolisnika često je sastavni dio krema za sunčanje.

vecernji.hr

Lavanda (Lavandula angustifolia)

Lavanda je poznata po svom umirujućem djelovanju. Koristi se za smanjenje stresa i anksioznosti. Njezini mirisni cvjetovi često se koriste u aromaterapiji, a ulje lavande može se primijeniti za ublažavanje glavobolje i poboljšanje kvalitete sna.

pitalica.com

Neven (Calendula officinalis)

Neven se često koristi u obliku masti ili ulja za liječenje kožnih problema. Poznat je po svojim protuupalnim i antibakterijskim svojstvima te pomaže u liječenju rana i iritacija kože.

pitalica.com

Smilje (Helichrysum italicum)

Smilje, poznato i kao “immortelle” (besmrtna biljka), ima antioksidativno, antibakterijsko i antifungalno djelovanje. Ulje smilja koristi se u kozmetici protiv bora te za revitalizaciju i regeneraciju kože.

vecernji.hr

Šipak (Rosa canina)

Šipak, poznat i kao divlja ruža, bogat je vitaminom C i koristi se za jačanje imunološkog sustava. Čaj od šipka pomaže kod prehlade i gripe te poboljšava opće stanje organizma.

vecernji.hr

Anđelika (Angelica archangelica)

Anđelika je biljka koja raste u blizini rijeka i jezera, osobito na području Plitvica. Koriste se korijen, sjeme i listovi biljke. Pomaže u liječenju probavnih smetnji, nadutosti i čireva, ublažava simptome gihta i reume te ima antibakterijsko djelovanje.

mojblog.hr

Arnika (Arnica montana)

Arnika je biljka prekrasnih žutih cvjetova koja se koristi za ublažavanje boli. Štiti od infekcija, smanjuje opekline i ublažava bol, djeluje protiv uboda insekata te poboljšava cirkulaciju.

mojblog.hr

Bosiljak (Ocimum basilicum)

Bosiljak je biljka koja se koristi kao začin, ali ima i ljekovita svojstva. Štiti od patogenih bakterija, bogat je vitaminima i antioksidansima, regulira razinu šećera u krvi te poboljšava probavu i zdravlje jetre.

Breza (Betula pendula)

Breza je drvo koje se koristi u narodnoj medicini. Ima antiseptično djelovanje, pomaže u liječenju kožnih bolesti, snižava razinu kolesterola u krvi i čisti krv te ima diuretična svojstva korisna za liječenje bubrežnih bolesti.

Zlatnica (Solidago virgaurea)

Zlatnica je medonosna i ljekovita biljka koja raste na livadama i šumama. Koristi se za liječenje bolesti bubrega i urinarnog trakta te za sprečavanje nastajanja i uklanjanje žučnih kamenaca.